Jaká je životnost baterie v elektromobilech

Parametrem, který je pro potencionálního majitele elektromobilu jedním z nejdůležitějších, je kromě dojezdu také degradace baterie. V principu se u elektromobilu časem děje to samé, jako například u mobilního telefonu. Dochází ke snížení kapacity baterie, což má za následek i snížení celkového dojezdu.

K pohonu elektromobilů jsou používány lithium-iontové baterie, které mají jednak schopnost rychlého nabíjení, ale také dokážou projít tisíci nabíjecími cykly a stále si udržet svou přijatelnou kapacitu. V průběhu času ale dochází jak ke ztrátě kapacity, tak i efektivity, a to právě v závislosti na stáří baterie, počtu nabíjecích cyklů a způsobu nabíjení.

Životnost baterie se liší podle výrobce. Lze očekávat, že nové baterie budou konkurovat životnosti vozidel se spalovacím motorem, a často ji i překonávat. Záruční doba na baterii elektromobilu bývá poměrně dlouhá a zaručuje až 70 % původní kapacity po zhruba 8 letech používání. Jiní výrobci k době používání uvádějí i maximální počet najetých kilometrů. Záleží tedy na tom, který z těchto faktorů nastane dříve.

Jak prodloužit životnost baterie elektromobilu?

I přestože baterie elektromobilů jsou v současné době velmi odolné, existují konkrétní opatření, která mohou majitelé provést, aby životnost baterií ještě více prodloužili. 

Dodržujte pokyny výrobců elektromobilů

Je důležité dodržovat konkrétní pokyny výrobce vašeho vozidla pro optimální výkon baterie a pro udržení softwaru v aktuálním stavu. 

Udržujte mírné teploty

U elektromobilů s kapalinou chlazenými bateriemi dochází k lepšímu zachování životnosti baterie, protože udržují nižší provozní teploty. Obecně platí, že skladování a provozování elektromobilu v mírných klimatických podmínkách je účinným způsobem, jak prodloužit životnost baterie.

Minimalizujte rychlé dobíjení

Občasné využívání rychlého nabíjení stejnosměrným proudem (DCRC) k napájení vozidla je sice v pořádku, ale pokud se vám podaří minimalizovat četnost tohoto způsobu nabíjení, pravděpodobně dojde k menší degradaci baterie v pozdějším období její životnosti.

 

Více
článků