Rozdíl mezi reálným a deklarovaným dojezdem

Všechny nové elektromobily mají výrobcem udávaný dojezd. To je hodnota, kterou byste měli očekávat. Existuje však řada faktorů, které tento deklarovaný dojezd snižují. U elektromobilů je uváděna standardizovaná norma WLTP, reálný dojezd je však většinou zhruba o 20% nižší, než uvádějí výrobci.

 

Skutečný dojezd se u elektromobilů pohybuje v rozmezí 100 až 500 km. Některé nízkokapacitní druhy elektromobilů jsou tak s jejich možným dojezdem určené na provoz ve městech. Lepší a výkonnější elektromobily pak zvládnou na jedno nabití ujet i více, než 500 km.

A které faktory mají vliv na dojezd elektromobilů?

Teplota  – chladné počasí může snížit dojezd elektromobilu přibližně o 40 %. 

Rychlost – čím rychleji jedete, tím více energie spotřebujete.

Zatížení – pokud jedete se třemi cestujícími a jejich zavazadly, elektromotor musí pracovat intenzivněji, což snižuje dojezd.

Technologie ve vozidle – používání klimatizace, nabíjení chytrého telefonu a užívání vyhřívaných sedadel snižuje dojezd. 

Terén – čím více překážek musí vůz při jízdě překonávat, tím více energie potřebuje.

Styl jízdy – úspornou jízdou s nižší akcelerací a v nižších rychlostech můžete prodloužit dojezdovou vzdálenost vozu. Konkrétně MAXUS e-Deliver 3 uvádí svůj maximální dojezd podle WLTP až 240 km, e-Deliver 9 pak dokonce o dalších 60 km více, tedy 300 km (podle WLTP).

 

Více
článků