Užívání elektromobilů v zimních měsících

Častým důvodem odrazující řidiče od koupi elektromobilu je jejich problém s dojezdem v zimních měsících. V chladu se ionty v lithium-iontových bateriích hůře pohybují, což může opravdu ovlivnit dojezd vašeho vozu. Ve skutečnosti to ale zas takovou překážkou není, záleží totiž jen na tom, jak se o svůj automobil staráte. Přinášíme tedy několik tipů, jak můžete docílit co nejlepšího výkonu svého elektromobilu i v průběhu zimy.

Parkujte své auto v garáži

Ne každý je vlastníkem garáže nebo má příležitost parkovat svůj elektromobil ve vnitřních prostorách, ale pokud tyto možnosti máte, využijte jich. Udržování vozidla v zimě uvnitř může mít vliv na výkon baterie. Teplo garáže pomůže vašemu vozu udržet baterii déle nabitou a rychleji se nabíjet.

Zahřejte své auto

Většina moderních elektromobilů je vybavena funkcí zvanou „předehřívání“, která umožňuje nastavit zahřátí vozu těsně před nastoupením, a to ještě v době, kdy je vůz zapojen do sítě. Tímto způsobem nepoužíváte baterii vozu k jeho zahřívání. 

Nedovolte, aby se baterie příliš vybila

Když je opravdu zima, systém řízení baterie ve vozidle si vyhradí určité procento kapacity baterie – obvykle asi 15-20 % – aby ji zahřál.

Pokud tedy obvykle udržujete baterii nabitou nad 15-20 %, a v ideálním případě minimálně na 50 %, budete mít příjemnou rezervu, abyste udrželi co nejoptimálnější výkon vozu.

Nevyhřívejte celé auto

Přepínání tepla, když je chladné počasí, může vybíjet baterii vašeho elektromobilu a snižovat jeho dojezd. Zkuste tedy omezit vytápění pouze na řidiče, spotřebuje to méně elektřiny než vytápění celého vozu.

Používejte úsporný režim

Většina elektromobilů má určitou formu „ekologického režimu“, při kterém můžete zvýšit počet ujetých kilometrů a snížit spotřebu energie. Tento režim soustředí energii z baterie tam, kde je potřeba a nepoužívá doplňkové funkce jako například topení či reproduktory. Zároveň se snažte jezdit stálou rychlostí a vyhněte se prudkému zrychlování a brzdění.

Nafoukněte pneumatiky

Pro maximální dojezd v zimě, nezapomínejte také pravidelně kontrolovat tlak v pneumatikách, aby vaše vozidlo jezdilo s co nejmenším odporem.

Doba nabíjení

V chladném počasí rovněž musíte počítat s pomalejším nabíjením. Pokud tedy v zimě plánujete nějakou delší trasu, vždy na to berte ohled – pak už vás nemůže na cestě nic překvapit.

Možná se Vám výše uvedené tipy zdají jako spousta starostí navíc, ale věřte, že postupem času se z těchto činností stane běžná rutina.

 

Více
článků